Сонечко, екзотичний пляж, пінаколада, чудовий настрій і ноутбук – приблизно так багато люблять уявляти собі ідеальну роботу. Як знайти себе після 30 років, як зрозуміти своє призначення, відкрити свою справу, працювати на себе і вийти з ненависного офісу – такі запити були дуже модними ще пару років тому в кабінеті психолога. Але пандемія перевернула всі карти і плани. Тепер хочеться безпеки, трохи-трохи стабільності надії на світле майбутнє і, безумовно, здоров’я.
І все ж, саме зараз, на часі пандемії, настав той самий момент, коли ви можете справді стати щасливими! Як знайти себе (навіть якщо вам за 30) і жити в радості, і чому це стало доступнішим саме зараз, ексклюзивно для ЗІРОК розповіла експерт всесвітньої школи Берта Хеллінгера та засновниця проекту “Архітектор долі” Марина Бурмака.
Останнім часом люди часто починають шукати своє призначення і змінювати сферу діяльності в дорослому віці, коли їм вже за 30. Чи можливо стати дійсно успішним, якщо почати шукати своє улюблене заняття не в школі, а розпочати пізніше, після 30 або 40?
– Я вважаю, що зараз успіх не має віку. Популярність і велика кількість підписників в Інстаграм чи в Тік-ток доступні всім – від немовлят до людей навіть у дуже мудрому періоді життя.
Відкрити своє справу, в якій і тобі добре, і користь для інших, саме після 30-ти років або 40-ка – це найбільш природне. Коли вже є життєвий досвід, на який можна опиратися, цілісність особистості, драйв і смак до життя.
Чи існує певний критерій віку, коли краще починати своє діло і працювати з призначенням?
Середній вік успішного стартапу – 45 років. Коли людина вже все довела, вона починає жити задоволенням і створювати бізнес “для себе”. McDonald’s, Zara, Ford, Монобанк та навіть “Гаррі Поттер” були створені саме такими людьми.
Головне – позбуватися від закаменілих установок, спробувати нові досвіди і дозволити собі бути живою і недосконалою. Мені здається, що з віком люди стають цікавішими, а успіх вже іншого якості.
Чому так відбувається? Як пояснюють цей тренд психологи, соціологи та інші експерти?
Справа, якою ми займаємося, – це дзеркало того, що у нас всередині. Тому людина змінює галузь діяльності лише тоді, коли він сам змінюється. А причини для цього у нас досить серйозні.
Перша – глобальна. Ми унікальні тим, що народилися на зламі двох великих епох. Ми свідки колосальних змін у розвитку всього людства. Знання, навички, професії і навіть сфери діяльності застарівають з неймовірною швидкістю! З’являються нові актуальні та вимагані професії. Тому гарантовано, що ми будемо робити все життя – навчатися і переосмислювати, вивчати різні спеціальності. А значить – змінювати себе, щоб швидко перебудовуватися в нових умовах.
І друга причина – чисто психологічна. Кожні 7 років жінка переживає певні вікові архетипи (у чоловіків цикл 9 років). До 35-ти років наші завдання на різних життєвих етапах – навчитися будувати відносини з зовнішнім світом: я і батьки, я і суспільство, я і професія, я і чоловіки, я і гроші і т.д. А після 35ти вектор направляється всередину. Починається непростий період, мета якого – створити гармонійні відносини з самою собою.
І тут багато людей, навіть дуже успішних, переживають кризу. Тому що раптом виявляється, що сходи, по яких людина піднялася нагору, були встановлені “не до того стіни”. Все, чого людина досягла до цього – насправді було способом виправдати очікування інших людей. На першому місці батьків.
І тільки в цьому віці людина починає вчитися слухати себе і розуміти свої власні бажання. У більшості випадків вони не співпадають з батьківськими. Тому люди вже «під себе» змінюють у житті все: професію, партнера, життєві цілі і пріоритети.
Знаю, що ви самі пройшли через таку успішну історію пошуку себе та повної трансформації своєї діяльності. Як це відбувалося у вас?
– Я пройшла через досвід, який зараз переживають багато людей. Я побудувала успішну кар’єру в політиці, працювала з усіма президентами, в парламенті та уряді. Я отримала 3 освіти, 2 наукові ступені. Згодом все це стало якось чужим і перестало приносити мені щастя. Тоді я покинула всю свою діяльність. Протягом 3х років я подорожувала по світу, навчалася у найкращих світових майстрів трансформації з різних духовних традицій. Мої зміни перевершили всі очікування! Зараз я допомагаю людям, які досягли стелі і не знають, куди рухатися далі, зробити прорив у своєму житті, досягти таких же результатів, але набагато швидше, без виснажливих практик і ретрітів.
Я би назвала локдаун глобальним ретритом. Багато моїх клієнтів кажуть, що в цей час вперше познайомилися з справжнім собою. А, опинившись перед смертю, раптом усвідомили, що у свої 40 або 50 ще так і не почали повноцінно жити. Тому після карантинів ми бачили сплеск звільнень з роботи, радикальні зміни в бізнесах, розлучення і навіть переїзди в інші країни. Незважаючи на загальний драматизм ситуації, для багатьох людей почалася зовсім нова сторінка, і вона – про життя в радості і в згоді з собою!
– Коли існує загроза життю та здоров’ю, у людини миттєво перебудовується система цінностей. Відразу видно, що найважливіше, а що – зайве. І у цьому плані пандемія пересіяла, як через сито, наші пріоритети. Я б назвала локдаун глобальним ретритом. Багато моїх клієнток кажуть, що в цей час вперше познайомилися з собою насправді. А, опинившись перед смертю, раптово усвідомили, що в свої 40 або 50 ще так і не почали повноцінно жити. Тому після карантинів ми спостерігали спалахи звільнень з роботи, кардинальних змін в бізнесах, розлучень і навіть переїздів в інші країни. Незважаючи на загальний драматизм ситуації, для багатьох людей почалась зовсім нова сторінка, і вона – про життя в радості та в згоді з собою!
Офіційна сторінка Марини Бурмаки